Otobüs bileti işlemlerinizde takıldığınız noktalar için

444 3 258 numaralarımızdan bize ulaşınız.

Adınız, Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Konu
Mesajınız
Plaka Kodu 06 olan ilimiz
 
şu anda sitemizde 6 kişi işlem Yapıyor.

Selen Ersü anlattı; Ever Turizm 10 yılda 33 otel yapacak



OnlineOtogar

Ever Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Selen Ersü grubun konaklama sektöründeki hedeflerini OnlineOtogar'a anlattı. 2000 yılında kurulan Ever Grubu, savunma sanayi, medikal ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Şirketin Ever Endüstri ve Ever Turizm olarak ikiye ayrıldığını söyleyen ve otelciliğe 2006 yılında başladıklarını ifade eden Ersü gazetemize şunları söyledi:

"60 MİLYON EURO HEDEFLE YOLA ÇIKTIK"

"2011'den bugüne 4 otel anlaşması yaptık. Bunlar İzmir Ramada Encore, İstanbul Dudullu Four Point by Sheraton, İstanbul Batışehir Four point by Sheraton ve Kocaeli Hampton by Hilton. Bu projelerimizin inşaatları devam ediyor. Yıl sonunda İstanbul'daki projelerimiz hizmete girecek. Bunun yanı sıra Van, Çanakkale, Ankara ve yeniden İzmir ve İstanbul'da sonlandırmaya yakın olduğumuz projeler var. Van ve Çanakkale'de sona yaklaştık.

Otellere girme şekline göre bütçemiz değişiyor. İzmir'deki otelimiz için 30 milyon harcarken Kocaeli'ndeki otelimiz için 3 milyon harcıyoruz. Dolayısıyla her projeyi kendine göre düşünmek lazım. Biz 60 milyon Euro'luk bir hedef koyarak yols çıktık ama şimdiden o rakamlar yukarı çıktı.

"30 OTEL İÇİN WYNDHAM İLE ANLAŞTIK"

30 otel yapmak üzere Wyndham ile Ramada Encore markası için bir anlaşma imzaladık. Bazı zincirlerin ellerini taşın altına koymadıkları söylenir ama Wyndham bize açtığımız her otel için para ödüyor. Bu yatırım desteğini gösteriyor. Türkiye'ye inançları olmasa bunu yapmazlar.

"KİRALAMA MODELİNİ TERCİH EDİYORUZ"

Bahsi geçen projelerde kiracıyız. Devletten veya mal sahiplerinden çok uzun vadeli tahsis alıyoruz. Her projeye girişimiz farklı olabiliyor. Mesela Çanakkale'deki düşüncemiz arsayı kiralayarak yapmak. Şu anda Türkiye'de kiralamanın avantajlı olduğunu düşünüyoruz ve seçtiğimiz bu yolla devam ediyoruz.

"MARKA OTEL İHTİYACI VAR"

Marka otel konusunda Türkiye'de çok fazla açık olduğunu düşünüyorum. Ben bir otele gittiğim zaman hemen yangın merdivenine bakıyorum. İnsanlar otellerde yanmamak veya düşmemek istiyor. Bu yüzden marka otellerden bir güven alıyoruz. Bunun yanında hiçbir denetime tabii olmayan oteller de var. Bahsedilen çöplük bunlar. Ama marka otel ihtiyacı çok büyük.

"DİĞER HEDEFİMİZ ÜNİVERSİTE AÇMAK"

Biz bu işe İstanbul dışında başladık. İstanbul'da fırsat oldu ve buraya girdik. Asıl hedefimiz Anadolu ama biz her ile otel yapmak istiyoruz. 10 yıllık planımız 33 otele ulaşmak. 2023 yılı hedefimiz bu. Her şehirde otel olması için adım atıyoruz. Bir diğer hedefimiz ise üniversite açmak. Turizmi daha da geliştirmek için üniversite açmak istiyoruz.

"BİZ KÖPRÜ KONUMUNDAYIZ"

Yatırımcılar veya mülk kiralamak isteyenler bize geliyor. Bazen de biz gidiyoruz. Burada en önemli şey, o malın sahibinin otel yapmak istiyor olması. Hiç aklında olmayan bir insana mutlaka otel yapalım demiyoruz. O kadar çok otel yapmak isteyen yatırımcı var ki ama markalarla buluşmak çok zor oluyor. Markalar çok talepkar ve yatırımcıyı korkutuyorlar. Ama onlar da yatırımcıyı tanımadıkları için korkuyor. Biz tabii burada bir köprü oluyoruz. Markalar bize güveniyor ve tanıyor. Sözleşmeyi yatırımcının istediği noktaya getirebiliyoruz.

Şirketimizin 3 ana kolu var. İmalat veya inşaat. Burada inşaatı mal sahibi de yapsa denetlemeyi mutlaka biz yapıyoruz. İnşaat aşamasını önemsiyoruz. Diğer iki bölümümüz ise iş geliştirme ve management bölümlerimiz. Bunların hepsi işlerinde usta isimlerin elinde. Yönetimi kendimiz yapıyoruz.

"ÇOK BÜYÜK POTANSİYEL VAR"

İstanbul'da çok hızlı bir yatak arzı var ama benim şahsi görüşüm ihtiyacın yüzde 10 kadarını karşılıyoruz. Çok büyük bir potansiyel var. İnanılmaz bir şehirde yaşıyoruz. Medeniyetin beşiği burası. Paris ve Londra'nın beşte biriyiz. 5 yıl sonra minimum bu şehirlerin yarısı oluruz; olmalıyız. İnsanımız, ülkemiz ve doğal güzelliklerimiz çok uygun. Aynı markanın hem Londra'daki hem İstanbul'daki oteline gidiyorum ve hizmette ne kadar ileride olduğumuzu görüyorum. "